REKLAMA

REKLAMA


Rekuperatory.pl

Jak działa okap kuchenny i jak prawidłowo z niego korzystać?


artykuł promocyjny

Kuchnia to miejsce, w którym panują specyficzne warunki, ponieważ w trakcie gotowania unosząca się para transportuje po całym tym pomieszczeniu nie tylko zapachy i wilgoć, ale również tłuszcz i zabrudzenia. Z tego powodu warto stosować okap kuchenny, aby zredukować szkodliwe działanie pary wodnej wydobywającej się z gotowanych potraw na szafki i inne sprzęty znajdujące się w kuchni. Jak dokładnie działa okap kuchenny i jak prawidłowo z niego korzystać? Podpowiadamy.

Okapkuchenny

 

Jak działa okap kuchenny?

 

Okap kuchenny to urządzenie, które obecnie dostępne jest w kilku wersjach. Do najczęściej spotykanych zalicza się jednak okapy bez wyciągu, czyli tzw. pochłaniacze oraz wyciągi, które połączone są z rurą wentylacyjną. Te pierwsze pracują w trybie zamkniętym. Oznacza to, że wyposażone są w filtry, które zasysają powietrze, a następnie po jego oczyszczeniu, z powrotem je wypuszczają do kuchni.

Wyciągi z kolei to inaczej okapy w trybie otwartym, które połączone są rurą wentylacyjną z kominem. W ich przypadku nad kuchenką znajdują się wiatraki zasysające powietrze, które za pomocą rur odprowadzane jest kanałem wentylacyjnym na zewnątrz budynku. Dodatkowo wyposażone są w specjalny filtry, które chronią konstrukcje tego urządzenia przed osadzającym się w jego wnętrzu tłuszczem.

 

Jaki okap kuchenny wybrać?

Bez wątpienia okap jest urządzeniem, które warto zamontować w swojej kuchni, aby móc przebywać w bardziej komfortowych warunkach, a także chronić przed zniszczeniem meble i sprzęt AGD. Atrakcyjne ceny okapów na sferis.pl dotyczą różnych typów okapów. Dlatego wybierając takie urządzenie, warto zastanowić się, które sprawdzi się najlepiej w naszym przypadku. Do wyboru mamy okapy kominowe, które montowane są bezpośrednio nad kuchenką, umożliwiają one odprowadzenie zanieczyszczonego powietrza poza budynek lub okapy do zabudowy, które montowane są bezpośrednio nad szafką znajdującą się nad kuchenką. Działają one w trybie zamkniętym i nie wymagają montażu specjalnej rury, a także podłączania wentylacji.

W specjalistycznych sklepach możemy znaleźć również inne rozwiązania. Wśród nich wymienia się okapy wyspowe, a także przyścienne. Te pierwsze montuje się bezpośrednio nad wyspą i często mają one ozdobną formę. Te drugie, zaś przeznaczone są bezpośrednio do montażu na ścianie.

 

Jak prawidłowo korzystać z okapu kuchennego?

Każdy model okapu kuchennego może charakteryzować się nieco innymi parametrami. Z tego powodu, decydując się na kupno konkretnego produktu, zawsze warto wcześniej zapoznać się z zaleceniami producenta i instrukcją obsługi. Pamiętajmy jednak, by taki pochłaniacz zamontować nad kuchenką. Jeśli postawiliśmy na model, który wymaga podłączenia z systemem wentylacyjnym lub kominowym, wówczas musimy wykonać otwór w ścianie, aby go zainstalować. Następnie urządzenie należy podłączyć do sieci elektrycznej i włączyć je podczas gotowania. Okapy kuchenne są zazwyczaj bardzo proste w obsłudze, a na ich panelu sterowania dostępnych jest tylko kilka przycisków, które pozwalają regulować moc zasysania i ewentualnie dodatkowe funkcje takie jak podświetlenie kuchenki. Żeby okap prawidłowo funkcjonował, należy go regularnie czyścić i wymieniać filtry co około 3 do 6 miesięcy.Opracowanie: Redakcja
Żródło: Sferis.pl


Zobacz więcej treści z działu: wentylacja domowa

PARTNERZY

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    Rosenberg Klima    ebm Papst    Systherm        Mitsubishi Electric                       logo bartosz          Klimor        Klima-Therm      Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent

REKLAMA


WYBRANE PORADY

REKLAMA

NASZE SERWISY