REKLAMA


REKLAMA

REKLAMA


Rekuperatory.pl

Rekuperatory PRO-VENT


data aktualizacji: 19-11-2015, 11:11

Rekuperatory PRO-VENT

PRO-VENT jest firmą, specjalizującą się w produkcji central wentylacyjnych z odzyskiem ciepła, które popularnie nazywane są rekuperatorami. Oferta PRO-VENT obejmuje 26 typów rekuperatorów, co gwarantuje ich dopasowanie do różnych systemów wentylacyjnych i różnych warunków pracy. Są to rekuperatory, które przeznaczone są zarówno do małych obiektów - centrale mini a także do hal, biurowców, sklepów, pubów oraz basenów.

 

Mistral P

fot.: rekuperator podwieszany MISTRAL P

 

Nawet najlepszy rekuperator wymaga obsługi. Nie chodzi mi jednak o wymianę filtrów czy okresową konserwację, ale o umiejętną i rozsądną obsługę rekuperatora w okresie letnim i zimowym. Zimą, rekuperator bardzo skutecznie osusza powietrze, dlatego w tym okresie wentylacja powinna być mniej intensywna.  Praca centrali z dużą wydajnością w okresie mrozów, grozi bowiem przesuszeniem pomieszczeń. Praca centrali w okresie letnim wymaga więcej uwagi, ponieważ możliwa jest zarówno regulacja wydajności, jak również sterowanie odzyskiem ciepła. Zastosowanie bypassu lub wkładów letnich umożliwia pracę centrali bez odzysku ciepła. Jednak kiedy takie rozwiązanie należy to stosować? Niewątpliwie należy ograniczyć wydajność centrali w czasie upałów, gdyż nawet z odzyskiem ciepła (w tym przypadku ochładzanie powietrzem usuwanym) powietrze nawiewane do pomieszczeń będzie miało wyższą temperaturę. Jednak w czasie obniżenia temperatury zewnętrznej (np. w godzinach nocnych) należy maksymalnie zwiększyć wydajność, wyłączając jednocześnie odzysk ciepła (bypass, lub montując wkład letni).  W dobrych centrach możliwe jest w tym czasie wyłączenie wentylatora nawiewu, a chłodne świeże powietrze doprowadzane jest uchylonymi oknami.
Należy pamiętać, że nieumiejętne sterowanie pracą centrali może spowodować obniżenie komfortu powietrza w pomieszczeniach, a w efekcie niezadowolenie z zastosowanego systemu.

 

Wentylacja to nie klimatyzacja


Latem, gdy doskwiera nam duszne i gorące powietrze wewnątrz domu rodzi się w baszych głowach pytanie. Co nie tak z tym rekuperatorem? A odpowiedź jest prosta. Rekuperator to urządzenie do wentylacji, a nie klimatyzacji. Podstawowym zadaniem rekuperatora jest dostarczyć świeże i usunąć „zużyte” powietrze z domu. Przy okazji odzyskuje on w wymienniku ciepło, jednak sprawność wymiennika sprawia, że nawiewane powietrze zawsze jest nieco chłodniejsze zimą lub cieplejsze latem.  Dodatkowa obróbka termiczna powietrza (grzanie, chłodzenie) jest oczywiście możliwa, realizowana jest jednak dodatkowymi urządzeniami. Dodatkowo ilość powietrza niezbędna do schłodzenia domu jest najczęściej kilkukrotnie większa niż wymagana wydajność wentylacji. Widać więc, że sam rekuperator nie zapewni komfortu w okresie upałów, pomóc może zastosowanie w układzie wentylacji GWC (gruntowy wymiennik ciepła), ale to inny temat.Kontakt w sprawie produktów:Pro-Vent Systemy Wentylacyjne
tel. (77) 44 044 98; kom. 666 610 405
fax. (77) 44 044 92
www: www.pro-vent.pl
mail: info@pro-vent.pl
Zobacz więcej treści z działu: wentylacja domowa

PARTNERZY

  Wienkra     Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   ebm Papst   Systherm    Mitsubishi Electric        Rosenberg Klima          Klima-Therm          Klimor        Systema          Iglotech        Refsystem          Armacell         Schiedel      Venture Industries Sp. z o.o.Intersoft        Provent Vents        Daikin         Ventec         Wigmors            Kaisai         Lindab          Materflex         Stiebel Eltron     Test-Therm           Global-Tech

REKLAMA


WYBRANE PORADY

REKLAMA

NASZE SERWISY