REKLAMA

REKLAMA


Ebm Papst


Co ma wentylator do kominka, czyli jak zaoszczędzić na ogrzewaniu...


artykuł promocyjny

Któż z nas nie lubi widoku drewna płonącego w kominku? Nie tylko ogrzewa dom, ale też uspokaja i skłania do odpoczynku. Dodatkowo, wysokie i wciąż rosnące koszty paliw oraz szerzący się kryzys ekonomiczny sprawiają, że coraz powszechniejsza staje się – i tak już bardzo popularna – tendencja do wykorzystywania kominka jako podstawowego źródła ogrzewania. Prawie każdy, kto planuje w nowym domu kominek, decyduje się na dogrzewanie przy jego użyciu kilku pomieszczeń lub nawet całego domu. Rozważa dokładnie wszystkie za i przeciw, bierze pod uwagę plusy i minusy takich rozwiązań jak system DGP czy kominek z płaszczem wodnym. Ilu z nas jednak w ogóle rozważyło zastosowanie wentylatora sufitowego?
 

Daxton - wentylator sufitowy


System DGP nie wymaga instalowania grzejników – wystarczy rozprowadzić po domu przewody. Niestety, ich średnica sprawia czasem, iż jest to kłopotliwe. Kominek z płaszczem wodnym wymaga podłączenia do centralnego ogrzewania i jest droższy niż tradycyjny.

Jeśli jednak kominkiem ogrzewamy tylko salon albo parter domu warto zastanowić się nad zakupem wentylatora sufitowego. Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę z jego zalet, jeśli chodzi o zastosowanie go w lecie. Okazuje się jednak, że może on być wykorzystywany również w zimie – pozwoli zaoszczędzić na ogrzewaniu i poprawi komfort cieplny. W ten sposób od lat stosują go mieszkańcy USA i Europy zachodniej. U nas jednak wciąż jest to rozwiązanie mało popularne. Jak to się dzieje, że włączenie wentylatora sufitowego zimą może zmniejszyć koszty ogrzewania kominkiem?

Zgodnie z prawami fizyki ogrzane przez kominek powietrze (może mieć nawet temp. 40°C) zbiera się pod sufitem salonu, czyli tam gdzie wcale go nie odczuwamy. Z tego też powodu niepotrzebnie nadal ogrzewamy pomieszczenia, aby w ich dolnych partiach uzyskać pożądaną temperaturę. Wystarczy jednak co jakiś czas na parę godzin włączyć wentylator – wymiesza on powietrze, doprowadzi do wyrównania jego temperatury w pionie, a nawet rozprowadzi je po sąsiednich – otwartych – pomieszczeniach. Odpowiednio dobrany i umiejscowiony wentylator oraz siła grawitacji pozwalają nawet na zrezygnowanie z innych urządzeń wspomagających krążenie powietrza wewnątrz parterowego budynku.
 

Daxton - wentylator sufitowy


Wentylator sufitowy zimą spycha ciepłe powietrze ku dołowi sprawiając, że temperatura w naszym otoczeniu rośnie, a my możemy ograniczyć dogrzewanie pomieszczeń. Wywołana przez wentylator cyrkulacja powietrza pozwala na uzyskanie równomiernego rozkładu temperatur, a także zwiększa krotność wymiany powietrza wewnątrz budynku. Dzięki zawróceniu bezużytecznie nagrzanego powietrza spod sufitu do poziomu podłogi możliwe staje się zaoszczędzenie dużej ilości energii – najcieplej jest w okolicy stóp, i odczuwamy, że w pomieszczeniu jest dla nas wystarczająco ciepło w temperaturze o 2°C niższej, niż kiedy nie korzystamy z wentylatora.
 

Daxton - wentylator sufitowy


Zastosowanie wentylatora sufitowego pozwala także na osiągnięcie komfortu cieplnego, czyli stanu w którym organizm człowieka nie odczuwa ani ciepła ani zimna. W warunkach komfortu termicznego, temperatura wewnętrzna (w stanie spoczynku) utrzymuje się na stałym poziomie 37 ± 0,3oC, średnia ważona temperatura powierzchni skóry wynosi 32-34oC, a przepływ skórny krwi pozostaje na umiarkowanym poziomie. Stan ten można osiągnąć m.in. gdy:

 • rozkład temperatur jest prawidłowy (20-22°C w okolicy stóp, 19°C na wysokości głowy, 16°C pod sufitem).
 • prędkość powietrza waha się w granicach 0,2-0,5m/s. Stojące powietrze wcale nie sprzyja naszemu dobremu samopoczuciu, a ruch powietrza o prędkości większej iż 0,5m/s odczuwamy jako przeciąg.  


Użycie wentylatora sufitowego podczas ogrzewania kominkiem pozwala nam na spełnienie obu tych warunków, a co za tym idzie poprawia naszą kondycję psychofizyczną oraz znacząco poprawia jakość zarówno naszej pracy jak i odpoczynku.
 


Podsumowując…Co zyskujemy?

 • w zależności od lokalnych warunków klimatycznych i mieszkaniowych zaoszczędzamy na ogrzewaniu od 10 do 35%.
 • dzięki właściwemu rozkładowi temperatur w pomieszczeniach panuje komfort cieplny.
 • używanie wentylatora (dzięki wywołanemu przez niego ruchowi powietrza, a co za tym  idzie zmniejszeniu wilgotności o ponad 20%) pomaga zapobiegać tworzeniu się grzybów i pleśni na ścianach, a także kondensacji pary wodnej na szybach okien.O czym warto wiedzieć?

 

 • w zależności od wysokości pomieszczenia kierunek obrotów wentylatora sufitowego należy ustawić następująco:
  - w pomieszczeniach o wysokości ok 2,50÷3,30 m tak by powietrze było kierowane ku górze. Dzięki temu nie odczujemy jego ruchu, a powietrze odbite od sufitu zejdzie w dół pomieszczenia.
  - w pomieszczeniach o wysokości powyżej 3,30 m tak by powietrze było kierowane ku dołowi, gdyż efekt "odbicia od sufitu" może być niewystarczający.
 • w zimie należy wybierać minimalną prędkość obrotu łopatek wentylatora – dzięki temu nie wywołamy gwałtownego ruchu powietrza, który mógłby obniżyć temperaturę odczuwalną w pomieszczeniu.
 • dla uzyskania optymalnej cyrkulacji w pomieszczeniu korpus z łopatkami powinien być zawieszony:
  - na wysokości 250 cm nad podłogą w pomieszczeniach niskich (3,00÷3,50 m).
  - na wysokości do 300 cm nad podłogą dla pomieszczeń wysokich.


Kontakt w sprawie produktów:DAXTON POLAND
tel. +48 014/620-11-57
fax. +48 14/620-11-56
www: www.wentylatory.pl
mail: info@wentylatory.pl
Zobacz więcej treści z działu: wentylacja

PARTNERZY

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    Rosenberg Klima    ebm Papst    Systherm                              logo bartosz          Klimor        Klima-Therm      Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent

REKLAMA


WYBRANE PORADY

REKLAMA

NASZE SERWISY